Fragment albumu "Pałac kolorów. Magia makijażu."

Mit doboru koloru cieni do barwy tęczówki

CzÄ™sto, stajÄ…c przed bogatÄ… paletÄ… cieni, czujemy siÄ™ przytÅ‚oczone mnogoÅ›ciÄ… kolorów, efektów i rodzajów wykoÅ„czeÅ„. GdzieÅ› w gÅ‚Ä™bi serca podejrzewamy, co nam siÄ™ podoba, lecz dla pewnoÅ›ci czy spokoju sumienia siÄ™gamy po radÄ™, która … wÅ‚aÅ›ciwie nic nie zmienia. ZÅ‚ote zasady, autorytatywne wskazówki i rekomendacje, jakkolwiek cenne, majÄ… tylko jednÄ… wadÄ™. Najczęściej sÄ… ze sobÄ… absolutnie sprzeczne, pozostawiajÄ…c w naszej gÅ‚owie zamÄ™t z odrobinÄ… niedopowiedzenia.

Pytanie – jak zatem dobrać cienie do koloru oczu? Odpowiedź – różnie, bo tęczówka zmienia się nieznacznie w zależności od pory dnia lub też pory roku. Nabiera większej bądź mniejszej wyrazistości w kontekście całej oprawy – od typu karnacji, kolorystyki brwi i włosów, po strój i dodatki, które nas akurat zdobią. Przy wzburzonych emocjach zyskuje swego rodzaju głębię i łagodnieje wraz z nami, gdy napięcie słabnie. Nie ma rozwiązań uniwersalnych przy tak wielu zmiennych. To, co dziś wydaje się wyjściem idealnym, przy innej okazji zwyczajnie blednie.

Dlaczego więc nie skorzystać ze znanej metody prób i błędów? Dlaczego nie poświęcić chwili na to, by posłuchać siebie, określić nastrój i potrzebę chwili – a potem zdecydować – spójna harmonia, ostre czy łagodne kontrasty… Dobrze też mieć na uwadze, że delikatnie kontrastujące odcienie wzmogą intensywność koloru tęczówki. Mocne kontrasty przyćmią ją nieco, zwracając uwagę bardziej na siebie. Jak uzyskać kontrast? Niebieskim oczom dodać kombinacji złota, beżów, pomarańczy albo brązów; zielone oprawić w fiolety, bordo – kolor wina i dojrzałych winogron – brązy lub też cynamony; do brązowych dodać błękity, szmaragdy, turkusy, zielenie, a nawet róże.  Znaczenie w tym przypadku ma nie tylko przeciwstawność koloru, lecz także tradycyjna opozycja ciepłe-zimne. Używając barw identycznych lub zbliżonych do tęczówki oka, podkreślimy ich ton w zupełnie inny sposób. Wystarczy jej zieleń wzmocnić szmaragdem, pistacją lub turkusem. Użyć zieleni butelkowej, przydymionej albo oliwki. Z niebieskimi oczami będą korespondować odcienie błękitu, granatu, chabru, aż po delikatne szarości. Brązy natomiast zaprezentują się pięknie w otoczeniu innych brązów, złota i piasku. Teraz kolor tęczówki jest na pierwszym planie, dając wrażenie bezgraniczności spojrzenia. To oczy, w których łatwo przepaść – zmysłowe i zdecydowane.  Aby zobaczyć przykład na omawiane różnice, przyjrzyjcie się Kasi – dziewczynie o błękitnych oczach, którą przedstawiam Wam w dwóch różnych odsłonach. Celowo nie użyłam tutaj kreski, tak by skoncentrować uwagę wyłącznie na barwie cieni i ich wpływie na kolor tęczówki.


Kontrasty 
Pierwszy makijaż kontrastuje z kolorem tęczówki Kasi. Do pomalowania oka użyłam kilku odcieni złota, cynamonu, piasku oraz perły. W tej stylizacji poprzez kontrast ciepłych tonacji zestawionych z zimnym błękitem, uzyskuje się efekt jeszcze bardziej niebieskich oczu, jakby lśniących kolorem od środka. Z racji tego, że makijaż jest bardzo delikatny, idealnie nadaje się na dzień.
Harmonia
Wykonując drugi makijaż, użyłam wszystkich kolorów, z jakich składa się tęczówka oka: chabru, granatu, turkusu, błękitu. Oczy w tej odsłonie wydają się większe. Kolor jakby wypływał ze środka na zewnątrz, tworząc bardzo hipnotyczny efekt. Kolory cieni w pewien sposób tonują go, dodając elegancji oraz zmysłowości. To doskonały makijaż na wieczorne wyjście.
[separatoronline]

Kolejny fragment >


line